פוסט על הבחירות

אני יודע…הזנחתי קצת את הבלוג בזמן האחרון, ועמך הסליחה.

אני חוזר בפוסט על הבחירות:

סביב הבחירות לכנסת התשע עשרה, שנערכות ברגעים אלו ממש, נתון אחד היכה אותי בהלם: בבחירות האחרונות לא הצביעו בתל אביב, עירי, 158,600 בעלי זכות הצבעה. חמישה מנדטים שלמים פשוט לא טרחו לבוא לקלפי ולהצביע.

חוקרי מערכות הבחירות בישראל יש הסברים סוציולוגיים על התופעה – אך לא עליהם אני רוצה לכתוב.

הצבעה ביום הבחירות משלבת בתוכה את שלוש עקרונות היסוד של האימון – מעורבות, אחריות ובחירה. היות שמידת ההצלחה שלנו תלוייה ביכולתנו לפעול על פי שלוש עקרונות אלו, שווה להרחיב עליהם מעט:

עקרון המעורבות: בחיים שלי אני יכול להיות שחקן, זה שפועל, זה שעושה, זה שנמצא במגרש ומשפיע, או אני יכול להיות ביציעים – להסתכל על מה שאחרים עושים ולקטר. ראיתם את הפרסומת של “משטרת הקיטורים”? זה הרעיון.

כשאני מעורב בחיי, אני אקטיבי. אני על המגרש. אני משחק את המשחק של החיים שלי. אבל זו אינה סיסמה. כשאני מעורב, אני קובע את הקריטריונים שלפיהם אני פועל. אני מתאמן, אני משתפר ואני בוחן כל הזמן את העשייה שלי. צופים נותנים לאחרים לעשות, שחקנים עושים. זו שאלה של נקיטת פעולה, נקיטת עמדה – ובחירה בלהוביל את החיים שלי למקום שאני רוצה שהם יהיו.

אבל מעורבות לבדה אינה מספיקה – כי אני יכול להיות מעורב בלי להיות אפקטיבי. אני יכול לפעול, ובאותו זמן להיות פול גז בניוטרל – אני לוחץ על הדוושה, אך לא מגיע לשום מקום.

לכך מגיע העיקרון השני: עקרון האחריות

בשפה האימונית, אחריות משמעה השקעת מאמץ באותם דברים שבהם אני אפקטיבי, שבהם אני יכול להשפיע, ולא לבזבז זמן יקר ואנרגיה על דברים שאינני יכול לשנות. להיות עסוק בפתרונות ולא בקיטורים. לא להיות קרבן של הנסיבות אלא לזהות את דרך הפעולה האפקטיבית ביותר עבור השגת התוצאה בה אני חפץ, ועשייה של דברים אלו.

אינני יודע עבור מי הצבעת, אך אני מקווה שהבחירה שלך נבעה מתוך שיקול לגופו של עניין, מתוך בחינה של מתמודדים, של מצע ושל הישראל שברצונך לראות כאן. אך זה לא מספיק. היום אנחנו נותנים לחברי הכנסת את התפקיד, ויש לנו ארבע שנים לפקח עליהם ולדרוש מהם למלא את תפקידם נאמנה. גם זה חלק מהאחריות שלנו.

השילוב בין מעורבות לאחריות מניע בחירה. בחירה אמיתית. בחירה שיוצרת תוצאות.

בחירה בלי מעורבות מניעה זגזוג ופקפוק, ובחירה בלי אחריות לא מניבה תוצאה אפקטיבית. בחירה אמיתית – לעומת זאת –  נובעת מבדיקה, שקילת החלופות, בחירת דרך פעולה אפקטיבית וביצועה, תוך נכונות אמיתית לשלם מחיר בגין הליכתי בנתיב זה או אחר.

בבחירות אלו הצבעתי, רק בפעם השניה בחיי הבוגרים, למפלגה שאיננה “מפלגת הבית” שלי. בפעם הראשונה הסתיימה סטייתי מהנתיב המוכר וטבעי עבורי במפח נפש, ואמרתי לעצמי שאמשיך לתמוך במפלגה שלי בטוב וברע (ובחירות 2009 בהחלט לא היטיבו עמה). והנה, היום, הצבעתי למפלגה אחרת. למפלגה שאני מזהה בה תקווה לצמיחת הדור הבא של הפולטיקאים בישראל. למפלגה שאני מקווה שתניע תהליך שינוי. אבל אני בוחר שונה משהייתי. אני מתכוון להיות אזרח מעורב ואחראי בארבע השנים הקרובות. חברי הכנסת עבורם הצבעתי (ושעם חלקם אני חבר בפייסבוק, ואם אחרים בקשר אישי אף יותר) הולכים לשמוע ממני במהלך הקדנציה הזו, ואני הולך לעקוב אחר פעילותם. הם עובדים עבורי, וחסר להם שלא יהיו מעורבים ואחראים. זו בחירתי!