שמונה עקרונות ההצלחה

האמת היא, שכמעט סיימתי לכתוב פוסט על החולשות הגדולות ביותר שלנו (אל דאגה….אני מבטיח לפרסם אותו בקרוב), כשראיתי ב-TED – ללא ספק האתר האינטלגנטי ביותר באינטרנט עם אוסף של הרצאות קצרות בנות 20-3 דקות של מרצים יוצאי דופן בהרבה מאד נושאים – הרצאה קצרצרה של ריצ’רד סיינט ג’ון.

ריצ’רד הוא מעצב תעשייתי ולימים איש שיווק מבריק שבילה 10 שנים במחקר אישי על הצלחה וראיין לצורך זה 500 אנשים מצליחים. בספרו על הצלחה, הוא מספר שלפני 10 שנים, בטיסה לסן פרנסיסקו, ישבה לידו נערה מתבגרת שמשפחתה הענייה התפרקה והיא הייתה בדרכה לגור עם קרובי משפחה. היא שאלה אותו מה הוא עושה והאם הוא מצליח, והוא סיפר לה שהוא בקושי הצליח לסיים את לימודיו בבית הספר התיכון. היא שאלה אותו האם הוא מיליונר, וברגע של כנות הוא ענה לה שכן, אך אין לו מושג למה ושכסף לא באמת חשוב לו. היא אמרה שנמאס לה להיות ענייה ולה זה דווקא כן חשוב…ואז הגיעה השאלה הגורלית: היא שאלה אותו “מה באמת גורם להצלחה?” ולהפתעתו, לא הייתה לו תשובה.

כדי למצוא את התשובה, הוא לקח רשימת מקצועות לפי א-ב ובמשך קרוב לעשור הוא ראיין כמה אנשים מובילים מכל מקצוע, 500 במספר. לזה הוא הוסיף אלפי ריאיונות עם מצליחנים שאסף מספרים, ראיונות בטלויזיה, ברדיו ובאינטרנט ותימלל את כולם. הוא עשה ניתוח מדוקדק של כל אלפי עמודי הטקסט המתומלל ומצא שאנשים התייחסו לכ-300 גורמי הצלחה. אך בסופו של דבר כולם היתרגמו לשמונה עקרונות יסוד שפורסמו לאחרונה בספר חדש.

אם הסיפור של ריצ’רד נשמע לכם קצת מוכר, זה בגלל שהפרוייקט שלו דומה מאד לזה שערך נפוליאון היל בתחילת המאה הקודמת. הספר המוכר ביותר של היל, “חשוב והתעשר“, הוא בעצם תמצית של סדרת הספרים “חוקי ההצלחה ב-16 שיעורים” שפורסמו כמעט עשור לפני “חשוב והתעשר”. אגב, את חוקי ההצלחה באנגלית ניתן להוריד אליכם למחשב כאן (הספר יעסיק אתכם לכמה שעות טובות, יש בו 1170 עמודים).

סיינט ג’ון מתמצת את המחקר שלו לשמונה עקרונות בהרצאה הבאה (משום מה היא עולה בלי תרגום לעברית – לחצו כאן לצפות עם תרגום):

אז מהם שמונה העקרונות?

1. תשוקה – המניע החזק ביותר לפעולה היא התשוקה. כשאנחנו עסוקים בדברים שמרתקים אותנו, שמרגשים אותנו, הזמן חולף בכלל בלי שנרגיש (מצב שהפסיכולוג החיובי מיהלי צ’יקסנטמיהלי מכנה FLOW). עבורי, התשוקה שלי היא ללמד וללמוד – כשאני מרצה, מנחה סדנה או מאמן – זו לא עבודה בכלל, זה כיף.

2. עבודה קשה – דברים לא קורים מעצמם. צריך לפעול ולעשות כדי לגרום לדברים לקרות. זה לא אומר להפוך להיות וורקהוליק בלי חיים, אבל חייבים לעשות את הפעולות הנדרשות להצלחה. אגב….עבודה קשה שתשוקה בצידה היא מהנה מאד. יש שם הרבה כיף. כך זה עבורי להכין את הפוסטים האלו בבלוג שלי, זה נראה קליל, אבל לכל פוסט כזה נכנסות כמה שעות עבודה של קריאה, חיפוש חומר וכתיבה. אבל אני באמת נהנה מכל רגע.

3. מיקוד – יש ביטוי באנגלית jack of all trades, master of none שמדבר על אדם שיודע קצת על הכל אך אינו מקצוען אמיתי באף אחד מהם. הדבר בא מחוסר מיקוד. מומחיות דורשת מיקוד, והשוק היום מחפש מומחיות. העולם המודרני פתח אפשרויות בלתי מוגבלות לאיתור בעלי מקצוע (דרך תקשורת, תחבורה ואינטרנט). השיווק היום בנוי על מומחיות בנישה ולא על תואר כללי.

4. לדחוף – לכולנו יש מגבלות שאותן שמנו על עצמנו ומגבלות וקשיים חיצוניים. המשותף לכל המצליחנים הוא שהם דוחפים את עצמם מעבר למגבלות של הביישנות, של חוסר האמון העצמי, של הביקורת הפנימית שלהם. כלל ההצלחה ה-16 של נפוליאון היל – כלל הזהב – הוא “אתה יכול לעשות את אשר אתה מאמין שאתה יכול לעשות”. זוהי אמונה שאותה צריך לייצר, לתחזק ולדחוף את עצמנו אליה כל הזמן.

5. שירות – הצלחה היא פונקציה של שירות לאחרים. מתן ערך אמיתי לחייהם של אחרים, כשהוא נעשה מתוך תשוקה ומיקוד, מוביל לתוצאות יוצאות דופן. אגב, אם תהיתם מה מייצר תמורה כלכלית, זה הסוד. אנשים משלמים ביד רחבה כשהם מקבלים ערך אמיתי.

6. רעיונות – אנשים מצליחים מייצרים המון רעיונות טובים. הם עסוקים במציאת רעיונות לפתרון בעיות. סיינט ג’ון מציין שלא צריך קסמים כדי לייצר רעיונות טובים. הנוסחה פשוטה: הקשבה, התבוננות, סקרנות, שאילת שאלות, פתרון בעיות ויצירת חיבורים.

7. שיפור – מצליחנים עסוקים כל הזמן בשיפור. שיפור של עצמם ושיפור של מה שהם עושים. שווה רק לשים לב שכדי לשפר, צריך למדוד את התוצאות, לבדוק מה רוצים ולהשקיע בכך זמן ועבודה.

8. התמדה – באופן מפתיע, לא הכל ילך כפי שתכננו. אנחנו נקבל תוצאות לא רצויות, נקבל מהמציאות פידבק על הדברים שאנחנו עושים שלא עובדים ויש דחייה. הצלחה נובעת מהיכולת שלנו ללמוד כל הזמן ולשפר (אז תסתכלו שוב בעיקרון 7).

וכמה מלים על הצלחה…הצלחה היא תהליך מתמשך, לא דרך חד סטרית.

במצגת של ריצ’רד התהליך מתחיל ב-work, בראש העמוד, וממשיך בכיוון השעון:

וזה סוד ההצלחה לפי ריצ’רד סנט ג’ון….

איפה הידע הזה פוגש אתכם בחיים? אתם מוזמנים לשתף אותנו בתגובות פה למטה, או כאן.

אהבתם? שתפו את חבריכם באמצעות כפתור share/שתף בפייסבוק פה למטה….אגב, אם עוד לא הצטרפתם לדף החברים של פורלייף בפייסבוק, לחצו כאן.

לשירותכם תמיד,

מייקל

3 thoughts on “שמונה עקרונות ההצלחה

 1. עדי כהן

  שהגעתי למסקנה שכל מי שעוסק במתן שירות לאחרים מקבל שירות גם הוא מגורם אחר ולא הכל תלוי רק בו ומה לעשות גם בשנת 2010 מדובר באנשים חיים ולא רובוטים ומכונות נרגעתי , בתור בעל עסק שליטה בכעסים שנובעים מגורמים חיצוניים חייבת להיות אבסולוטית ומופרדת לחלוטין מהתיפקוד השוטף שלא אותו יום סורר , מכיוון שנאמר שהצלחה היא פונקצייה של שירות לאחרים אסור לנו לתת לאף גורם להשפיע על ההתנהלות שלנו מול מקבלי השירות שלנו שבשורה התחתונה יוצרים עבורנו את הפרנסה ,
  אני אומר תמיד למועסקים אצלי ברגע שנכנסתם בשערי העסק תשאירו את הבעיות בבית ותחייכו ומי שלא מסוגל אני ממש לא אכעס יכול היום לא לעבוד . אם לא תתמקדו , תתפקסו ותהיו חדים יהיו קיצורי דרך וכמו שכולנו יודעים קיצורי דרך זה מתכון להשמדת העיקביות .
  דבר נוסף שאני רוצה להתייחס אליו זה לעקרון השיפור
  יום אחד מנכ”ל חביב אמר לי ” אין לי בעיה עם טעויות חדשות יש לי בעיה עם הטעויות הישנות ”
  משפט שאני לוקח איתי ואומר אותו בערך פעם בחודש לכל אחד מהמנהלים שמועסקים אצלי , הבעיה עם טעויות ישנות זה שלא למדנו מהן ולא שיפרנו את עצמנו מספיק טוב בכדי להתעלות עליהן, ( אני מניח שזה גם קשור לעיקרון ההתמדה ) , לחזור על טעויות ישנות זה פשוט מאט את הקצב אמנם טיבעי ולגיטימי בהחלט שאנשים יעשו טעויות כולנו בסך הכל בשר ודם אך אי תשומת לב לסיטואצייה שכבר חווינו על בשרינו שהיא לא יוצלחת פשוט פוגעת ביכולתינו להתקדם
  ( והיכולת להתקדם קיימת רק בנו !!! ) , טעויות חדשות מבורכות אנו מצליחים להפיק מטעויות אלה המון … הן מנוע התיעול שלנו, הן מדליקות נורה אדומה יפה כזאת שמהבהבת לא לחינם להגיד לנו מקרה חדש פידבק שלילי חדש , ביקורת בונה ,בעיה חדשה , העסק רק משתפר – יאללה להתייעל
  ( ולהקפיד רבותיי לא לחזור עליהן ).

  משפט אחרון לסיום ( חפרתי כבר ) –

  ירידה לפרטים הקטנים והבנת ההגיון מאחוריהם גורמת לך עם הזמן לראות את הפרטים הגדולים כמובן מאליו

 2. תומר גרינבאום

  תודה מייקל על המאמר הנפלא.
  אחד הדברים שאני מודה עליהם כיום הוא התהליך שעברתי במשך ה 4 שנים האחרונות , התפתחות אישית.
  הרצון לשאוף להשיג את המיטב מהחיים ולהגשים את עצמי במלוא הפוטנציאל הם אלו שנותנים לי את התשוקה לקום כל בוקר ליום חדש של למידה והתפתחות.
  היעוד שלי בחיים הוא להעביר את הידע הזה הלאה ולעזור לאחרים להגשים את עצמם.
  אני מאמין שאנחנו כבר בגן עדן אז למה לא לנצל אותו כבר עכשיו? למה לחכות?
  הכל אפשרי!

  תומר גרינבאום
  http://www.tomergrin.co.il

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *